Відразу після азіатських походів …

Наслідки навали скіфів

Що ж сталося з Азією після того, як скіфи завершили свої “азіатські походи”? Стародавні держави лежали в руїнах. Ассирія, колишня володарка Азії, була зруйнована і знекровлена. Фрігія була розгромлена. Держава Урарту просто зникло назавжди з історії. У передній Азії, в Палестині більше збереглися ті регіони, в яких осіла частина скіфського війська. Скіфське навала, розхитуючи сили старих держав Сходу, сприяло їх руйнування, що в свою чергу підготовляло грунт для створення нових найбільших рабовласницьких держав – мідян та персів.
Нашестя скіфів було поштовхом до масових військовим реформам у нових азіатських держав, метою яких було створити щось подібне скіфського війська. Після спустошливої ​​навали скіфів набагато більше зміцнюється зв’язок Сходу і Заходу, зміцнюються торгові шляхи і збільшується товарообіг. Кавказ, так і залишився під контролем скіфів і споріднених їм племен стає жвавим торговельним шляхом.

Етнічна карта теж змінилася. Багато скіфи не стали йти назад в Причорномор’ї, а осіли в Азії. Були засновані міста, наприклад «Скіфополь» – місто на півдорозі між Кавказом і Єгиптом. Під час і після навали скіфів починаються згадки східними хроністами таких народів як “саки” і “массагети”, які за описом горезвісного Геродота «носять одяг, подібну скіфської, і ведуть схожий спосіб життя …» Тобто, по суті, в очах «батька історії »Саків і массагетов від скіфів відрізняє лише одне: місце проживання. Саки жили на правобережжі Сирдар’ї в Пріаралье. Массагети розселялися в Закаспіі до Амудар’ї. І ті й інші жили на північних кордонах пізніших великих азіатських держав – Персії, Согдіани, Парфії. Вони вели воїни в найбільшими полководцями – Дарієм I, Киром, Олександром Македонським. З саками і массагетамі зустрілося військо Олександра великого при спробі переправитися через Сирдар’ю, тому багато істориків пізніше стверджували що єдиний народ непереможений македонцями був – скіфи. Массагети – єдиний народ в Азії, з яким Олександр уклав союз після закінчення походів.
З тими ж нащадками осіли в Азії скіфів зустрілися пізніше римляни, назвавши їх «савроматами», пізніше – «сарматами» (на питанні сарматів їх походження та історії я зупинюся детальніше пізніше). Іншими словами: сармати – це теж результат азіатських походів скіфів …

Повернення скіфів з Азії в Причорномор’ї.

Повернення скіфів з азіатських походів так само овіяне легендами і переказами. Коли скіфські війська вторглися до Азії на землях, з яких зовсім недавно були вигнані кіммерійці залишилося багато скіфських (мається на увазі – сколотських) жінок і мало чоловіків. Так як азіатські походи тривали трохи менше століття, за цей час жінки вступили в шлюб з «рабами»: чоловіками з підкорилися кіммерійців або племен які раніше корилися кіммерійцям, а тепер – скіфам … Легенда свідчить: коли скіфи повернулися до Причорномор’я, їх зустріло військо колишніх рабів та їхніх дітей. Скіфи кинулися в бій, але відразу не змогли здолати ворога. Тоді один з вождів сказав: “Що ж ми робимо? Ми боремося з нашими рабами. Коли вони вбивають нас, ми слабшаємо, коли ж ми позабиваємо їх, то у нас буде менше рабів. Тому потрібно залишити списи і луки, нехай кожен іде в бій тільки з батогом. Адже побачивши нас зі зброєю, вони вважають себе рівними з нами. Побачивши батіг, вони згадають, що вони раби, і не зможуть чинити опір “. Скіфи так і зробили. Злякані раби були розбиті і втекли. Так скіфи знову завоювали землі в Причорномор’ї. Але нагадаю, що це – всього лише легенда;)
Одне відомо точно: повернувшись з азіатських походів сколоти зіткнулися з необхідністю підтвердити і зміцнити свою владу серед підкорених ними раніше племен і народів. Саме з повернення сколотів з азіатських походів і починає свою історію Скіфія як скіфська держава: від балканських гір – до Каспію.

Культура скіфів

Культура, яку принесли з собою скіфи в кіммерійські землі гідна окремого розгляду. Традиції, звичаю і спосіб життя – це насправді справжнє золото скіфів, яке вони берегли пущі звичайного золота. Багато вчених вживають термін «Скіфська культура» або «культура скіфського світу». Саме світу, в цьому немає ніякої помилки. Оскільки культуру сколотів перейняли практично всі підлеглі племена, стали жити за скіфським традиціям, називати себе скіфами … Якщо спочатку ми можемо говорити про культуру племені, що витіснили кіммерійців, то згодом ця культура об’єднує вже багато племен і народів, з яких формується так званий відомий історії « скіфський світ ».
Звідки прийшли скіфи і звідки принесли свою культуру – однозначної відповіді на це питання зараз немає. Звідкись із-за Каспію, з північного сходу. Але факт залишається фактом: скіфський світ виник в результаті двох головних чинників: Великого поясу степів і розповсюдження по його території скіфської культури.

Коротко про «Великий поясі степів: на початку I тис. до н. е.. на планеті настало потепління. Воно викликало колосальні зміни природи на території Євразійського континенту. Буйна лісова рослинність Центральної смуги Євразії перестала отримувати необхідну кількість вологи і поступово зникла. На її місці з’явилася сухий степ з властивими їй рослинністю і тваринним світом.
До 8 в. до н. е.. в серці Євразії склалася ціла смуга степів. На півдні до них приєднувались напівпустелі і пустелі, які місцями змінювали високогір’я і гори. На півночі степовий ландшафт поступово змінювався лісостепом. Величезна смуга степів простягнулася від Карпат до Тихого океану, розділяючи Євразію своєрідним поясом, який вмістився між 40 і 50 паралелями північної широти. Ця Степова смуга так і була названа вченими – Великий пояс степів.

Далеко не всі народи Великого поясу степів відомі науці. Багато не мають власної назви, жодного разу не згадуються у хроніках і про їх існування можна судити лише за археологічними знахідками. Ступінь популярності залежить від відстані, що розділяло ці народи і центри стародавньої писемності, що збереглися до наших днів. Але всі ці народи в способі господарства, в побуті, в одязі дуже схожі на скіфів.
Ми домовилися спочатку, що говоримо тільки про причорноморських скіфів, до них і повернемося. Відома історії частина скіфського світу і скіфська культура склалися після приходу сколотів в Причорномор’ї. І настільки вкоренилася, що продовжувала існувати навіть після зникнення сколотів. Саме тому пізніше відбувалися помилки, коли за скіфів брали підлеглі чи родинні їм племена …

Далі буде;)

Опубліковано у Некатегоризовано | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>